sila
14 بهمن 1401 - 01:17

رژیم صهیونیستی: توافقنامه صلح با سودان امسال امضا می شود

وزیرخارجه رژیم صهیویستی پس از دیدار با همتای سودانی خود و سفر به خارطوم جزئیاتی از این دیدار را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزیرخارجه رژیم صهیویستی پس از دیدار با همتای سودانی خود و سفر به خارطوم گفت: از یک سفر تاریخی با خبرهای مهم بازگشتم. سفر به سودان پایه‌های یک توافقنامه صلح تاریخی با یک کشور استراتژیک را ایجاد می‌کند.

«الی کوهن»، وزیرخارجه کابینه تندور و افراطی نتانیاهو پس از سفر به سودان گفت: توافق صلح بین اسرائیل و سودان به امنیت ملی اسرائیل کمک خواهد کرد لذا توافقنامه صلح با سودان امسال امضا می‌شود.

کوهن همچنین گفت: سه بار برای صلح، مذاکره و به رسمیت شناختن اسرائیل به خارطوم برگشتیم. پیش نویس توافقنامه صلح سودان را ارائه کردیم که پس از تشکیل دولت غیرنظامی در آنجا امضا خواهد شد. توافق با سودان راه را برای توافقات بیشتر با کشورهای آفریقایی باز می‌کند.

وزیرخارجه رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد: پس از امضای توافقنامه در همه زمینه‌ها به سودان کمک خواهیم کرد. سودان به توافق با اسرائیل برای باز کردن درها به روی آمریکا و دیگر کشورهای غربی علاقه مند است. سودان مایل به گشودن روابط خود باغرب و کنار گذاشتن حمایت از حماس است و این راه درستی است. توافق با سودان یک توافق صلح در برابر صلح است.

از سوی دیگر، شورای حاکمیتی سودان از دیدار رئیس این شورا با وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در خارطوم خبر داد.

بر اساس این گزارش و در اتفاقی بی سابقه پس از عادی سازی روابط بین سودان و رژیم صهیونیستی، «ایلی کوهن» امروز پنج شنبه در خارطوم پایتخت سودان با «عبدالفتاح البرهان» دیدار کرد.

شورای حاکمیتی سودان با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار اعلام کرد: در دیدار البرهان و کوهن به تقویت روابط خارطوم- تل آویو و توسعه چشم انداز همکاری‌ها در بخش‌های امنیتی و نظامی پرداخته شد.

طبق بیانیه این شورا، البرهان در این دیدار بر ضرورت ایجاد ثبات در روابط بین اسرائیل و فلسطینی‌ها تأکید کرد.

این خبر در حالی است که خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش داده بود که یک هیئت اسرائیلی برای رایزنی درباره عادی سازی روابط بین خارطوم و تل آویو وارد پایتخت سودان شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1016191